• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

KARATAY ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI

  • KARATAY ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI
  • Fevzi Çakmak Mah. 10525.sok. No:1/1 Karatay/KONYA Tel : 0332 342 3010 Fax : 0332 342 3012
  • KARATAY ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI
  • Fevzi Çakmak Mah. 10525.sok. No:1/1 Karatay/KONYA Tel : 0332 342 3010 Fax : 0332 342 3012
  • KARATAY ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI
  • Fevzi Çakmak Mah. 10525.sok. No:1/1 Karatay/KONYA Tel : 0332 342 3010 Fax : 0332 342 3012

Sürü Yönetimi Elemanı (Çoban) kurslarında başarılı olan kursiyerler için, Dedeman Otel'de 30 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen tören

Çobanlarımız Artık Lisanslı…

​ Karatay İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile Karatay Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün birlikte organize ettiği; Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Karatay Ziraat Odası'nın destekleriyle gerçekleştirilen 'Koyunculuk Semineri ve Kepenek Giyme Töreni' çok büyük ilgi gördü.

Sürü Yönetimi Elemanı (Çoban) kurslarında başarılı olan kursiyerler için, Dedeman Otel'de 30 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen törene; Vali Muammer Erol, İl Müdürümüz Seyfettin Baydar, Karatay Kaymakam Vekili İrfan Kenanoğlu, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan ve çok sayıda davetli katıldı. Yerel ve ulusal basının da büyük ilgi gösterdiği programda açış konuşması yapan Karatay İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Esat Altuntaş; İlimizde hayvancılığın merkezi olarak görülen Karatay'da beş merkezde düzenledikleri kurslara 710 kişinin katıldığını ve başarılı olduğunu söyledi. Sürü yöneticisi olmaya hak kazananların adına, sembolik olarak 27 çobana kepenek giydireceklerini dile getirip; bütün mesleklerin kutlanan özel günleri olduğunu belirtti ve "30 Nisan'ın Çobanlar Günü olarak kutlanmasını Bakanlığımıza ve ilgililere teklif ediyorum" dedi. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan da yaptığı konuşmasında; koyun ve keçi yetiştiriciliğinin, Türkiye'de hayvancılığın sigortası konumunda olduğunun altını çizerek, Konya için söylenen 'Buğdayla koyun, gerisi oyun' atasözünü hatırlattı.

Protokol konuşmalarında kürsüye gelen İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Seyfettin Baydar; dört ay içerisinde İlimizde toplam1055 kursiyere eğitimlerinin ardından sertifika verildiğini söyleyerek, Karatay İlçe Tarım Müdürlüğümüzü ve projemize emek verenleri, destek veren kuruluşları tebrik etti. Sözlerini: "Bu tablo bizim özlediğimiz ve beklediğimiz bir tabloydu. Ülkemizde ilk 'Çoban Eğitim Projesi' 2010 Yılında, Mevlana Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Konya'da uygulandı. Leonardo Projeleriyle taçlandırdığımız bu çalışmalar, kurum olarak hepimizin gurur kaynağıdır." Diyerek tamamladı.  

Konuşmaların ardından Vali Muammer Erol, dereceye giren sürü yöneticilerine sertifika vererek kepenek giydirdi. Kepenek giydirdiği çobanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Vali Erol, mikrofonlara şunları söyledi: "İnsanoğlu varlığını devam ettirecekse, et ve süt ürünlerinden yiyecek, içecektir. Sağlıklı yaşamak istiyorsa hayvansal gıdaları da mutlaka tüketecek. Hayvansal gıdalar olacaksa, et ve süt üretilecek. Et ve süt üretilecekse de birileri bu işlerle uğraşacak. Ne zaman sürü yönetim elemanlarına ihtiyaç olmayabilir? Bir gün makineler kara koyunun, boz eşeğin, karabaşın dilinden anlarsa o zaman ihtiyaç olmayabilir. Ama bugün çobanlara ihtiyaç var ve yarın da olacak. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın yaptıkları işlerin önemini biz biliyoruz. Türkiye'de et ve süt üretimi açısından, hayvan varlığımızda ciddi bir noktaya gelinmişse; özellikle Konya için, bu kardeşlerimizin emeği üzerine kurulan bir zenginlik ve güzelliktir. Ben emekleri ve gayretleri için hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum" dedi…

 
 
 
HABER ADRESİ : http://konya.tarim.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?OgeId=99&Liste=Haber

 

 2817 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 
 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret173053
Ekmeğini İsraf Etme
Hava Durumu